31 października 2010

Święto Zmarłych u Majów

Miasteczko Sumpango w Gwatemali  słynie z obchodów Święta Zmarłych.
W tym dniu Majowie radośnie celebrują to święto na grobach bliskich.






30 października 2010

Historie niesamowite

Cementerio de Colon w Havanie jest jedną z największych nekropolii świata, są tu 2 mln grobów. Jej historia zaczęła się ok. 1860 r. a w gronie pierwszych pochowanych tu osób był projektant cmentarza Hiszpan Calixto de Loira y Cardosa, który zmarł nim nekropolia została ukończona. Miejsce jest przepiękne, mroczne w stylu neogotyku i klasycyzmu. 
Może ze względu na nadchodzącą powoli zimę, a może z powodu Święta Zmarłych, chodzą za mną ostatnio dwie opowieści związane z tym cmentarzem.
Jedną z nich jest historią wielkiej miłości ponad podziałami i matki do dziecka, a zaczęła się całkiem zwyczajni na przełomie XIX i XX w. Młoda dziewczyna pochodząca z bogatego rodu Amelia Goyre de la Hoz zakochuje się w biednym kuzynie. Mimo oczywistego sprzeciwu rodziny, małżeństwo zostaje zawarte. Odtąd młodzi żyłą skromnie i czekają na upragnionego potomka. Niestety poród kończy się śmiercią matki i maleństwa. Amelia zostaje pochowana z dzieckiem u stóp (ok. 1901 r.). Później przy pochówku następnego członka rodziny, w odkopanym grobie kobieta trzyma maleństwo w objęciach. Po tych wydarzeniach wystawiono nagrobek przedstawiający matkę z dzieckiem, a Kubańczycy licznie pielgrzymują w to miejsce. Dowodem są naręcze świeżych kwiatów, a młode mężatki modlą się tam o upragnione dziecko.
Druga historia jest zarazem wesoła i smutna. Dotyczy kształtu nagrobku, którym jest kostka domina. Otóż pewna leciwa dama Juana Martin była pasjonatką tej gry. W trakcie jednej z rozgrywek, zabrakło kostki z potrzebnym do wygrania numerem, w wyniku silnego wzburzenia kobieta zmarła. Zięć na cześć tego wydarzenia wystawił pomnik w kształcie feralnej kostki.

25 października 2010

ABC zamienniki mulin

Wzory graficzne do haftu krzyżykowego są opracowywane  najczęściej dla palety DMC i/lub Anchor. Jeśli więc korzysta się z tych nici, w większości przypadków nie powinna wystąpić konieczność stosowania zamienników.
Wyjątek stanowią wzory firmy Dimension, która produkuje i dołącza do swoich wzorów także mulinę oraz kiedy kolorystyka określona jest wg innych palet niedostępnych w Polsce (np.: MayFlower MF (Rosja), Gamma (Rosja), Dome (Chiny) itp.). Rzadko się zdarza aby w ww. przypadkach nie była wskazana paleta alternatywna w bardziej dostępnej mulinie.
Kłopot z doborem nici wystąpi też wtedy, gdy mimo korzystania z innych popularnych palet (Ariadna, Anchor, Madeira)  nie będzie ona rozpisana przy danym wzorze.
W wyżej wskazanych przypadkach, jeśli nie mamy zamiaru kupować muliny zalecanej przez producenta, należy próbować dobrać mulinę na podstawie tabeli konwersji, interaktywnych programów i własnego wyczucia.
Ja zamienniki stosuję tylko w zakresie niedużych  wzorów np.: motywów dziecięcych lub o kolorach mocnych, kontrastowych (zazwyczaj z DMC na Ariadnę). Mieszanie kolorów kilku producentów nie wpływa na wygląd niewielkich haftów.
Obrazy duże i skomplikowane najlepiej wykonać w mulinie wskazanej przez producenta wzoru i tych sama nie zmieniam. Należy też unikać mieszania kolorów różnych mulin. Nawet kolory popularne występujące w różnych paletach są inne (np.: czarny, odcienie bieli, brązy) co może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt  (np.: w Ariadnie są nicie matowe, w DMC  z połyskiem / występują inne gamy kolorystyczne, pasujące najlepiej względem własnych odcieni).
W sieci można znaleźć bardzo dużo stron, które mogą być pomocne. Należy mieć jednak na uwadze też to, że w związku z różnicami w jakości oraz ilości kolorów danego producenta (np.: DMC – 465 / Ariadna – 330), często wskazywane zamienniki znaczne odbiegają od oryginału - nie ma więc zamienników idealnych.
Nie traktuję też dostępnych zamienników jak wyznacznika, ale jako wskazówki. Często dobieram je sama, na podstawie kolorów widocznych we wzorze (zdjęcie). Nie jest to takie proste, ale z czasem nabiera się wprawy i to nawet wciąga.
Bardzo pomocne w doborze kolorów są „Karty kolorów” z próbkami nici poszczególnych producentów.
Trochę przykładowych stron z tabelami konwersji i interaktywnymi programami:
- Tabele: Rucni prace: Ariadna, Anchor, DMC, Madeira, Puppets, Balerina.
- Interaktywny przelicznik: Hafty Polskie: Ariadna, Anchor, DMC, Madeira.
- Interaktywny przelicznik: Abakan: Ariadna, Anchor, DMC, Madeira.
- Tabela: producent firmy Gamma: Anchor, DMC, Madeira, Gamma.
- Interaktywny przelicznik: Cyberstitchers : Anchor, Bucilla, Dimensions, DMC, J&P Coats, Candamar, Sullivans.
- Tabele: DMC – MayFlower (MF) - Riolis,
Swappons.
- Tabela: Catty: DOME – DMC - Anchor.
- Tabele: Laura-stitch: zbiór stron z przelicznikami różnych nici.
- Tabela: Kresticov: DMC, Anchor, Madeira, MF, Gamma – w tym słowne oznaczenie kolorów w j. angielskim i rosyjskim.
- Tabela: DMC-USA – kolory słownie w j. angielskim.

22 października 2010

Biblioteczka: "Haft gobelinowy" (Needlepoint Stitches) - Susan Higginson

Oprawa miękka, format 20,5x26 cm, 80 strony.
Wydanie I, 2008.
Książka typowo instruktażowa, zawierająca zdjęcia poszczególnych ściegów i wiele wskazówek.

Opisano w niej tylko 2 przykładowe projekty (jeden z okładki) i zamieszczono kilka informacji praktycznych odnośnie tworzenia własnych. Szkoda, że nie zawiera więcej projektów i przykładowych zdjęć gotowych prac.
Nie próbowałam haftu na jej podstawie, ale wydaje mi się, że można rozpocząć naukę i zacząć coś tworzyć w tej technice. Mimo wszystko pozostaje po przeczytaniu jakiś niedosyt, wynika to pewnie z tego, że lubię by książka była czymś więcej niż tylko instrukcją (raczej nie jest to pozycja do oglądania). Dlatego na razie ląduje na półce i czeka na lepsze czasy, gdy postanowię zgłębić tą technikę. Książkę kupiłam na Allegro za 12 zł + 4,5 koszty przesyłki (cena wydawcy - 29,90 zł).


Opis z książki:
Tkaniny dekoracyjne, takie jak gobeliny, arrasy, hafty na kanwie, można zrobić ponad trzystoma różnymi ściegami, co sprawia, że jest to uniwersalna dziedzina rękodzieła. Opisane w książce ściegi wykonywane są zarówno na cienkim płótnie, jak i na grubej kanwie o dużych oczkach.
W książce znajdują się:
- informacje dotyczące materiałów i narzędzi niezbędnych do pracy,
- opisy wykonania ponad 50 ściegów,
- kolorowe zdjęcia i diagramy przedstawiające poszczególne ściegi,
- 2 projekty opisane krok po kroku oraz informacje odnośnie samodzielnego projektowania,
- dziesiątki praktycznych uwag i wskazówek.

 Przykładowe strony z książki:


Spis treści:
MATERIAŁY
Kanwy
Nici
Igły
Ozdoby
Krosna
Pozostałe wyposażenie
TECHNIKI
Haftowanie wełną czesankową
Przygotowanie kanwy
Kalkowanie projektu
Mocowanie na krośnie
Nawlekanie nici
Początek i koniec nici
Ściegi
Wykańczanie
PROJEKTOWANIE
ŚCIEGI
Ściegi proste
Ściegi skrzyżowane
Frędzle
Liście
Ściegi ukośne
Ściegi a` la mereżka
Ściegi węzełkowe
Motywy
PROJEKT 1: ETUI NA OKULARY
PROJEKT 2: WIDOCZEK
Technika wykonania

Etui na mp4 z dzikimi zwierzętami

W ramach weny na przedmioty użytkowe, postanowiłam zrobić  sobie etui na mp4.  
Kupiłam wcześniej  tkaninę AIDA w kawałku w kolorze khaki i pod ten kolor zaczęłam szukać wzoru. W oko wpadły mi dzikie zwierzęta. Wybrałam głowę pandy i tygrysa, a właściwie jego kawałek.
Obliczyłam potrzebny materiał, aby swobodnie zmieściła mi się mp4, umiejscowiłam centralnie wzorek z obu stron i rozpoczęłam haftowanie. Nad obrazkami zostawiłam  więcej miejsca, bo etui miało być zamykane za pomocą sznureczków i potrzebny był  zapas tkaniny, na ich przewleczenie.
Tak to wyglądało przed zszyciem.


Po skończeniu haftu, zabezpieczyłam boki fastrygą i zszyłam  boki. Dodatkowo miejsce  pod sznurkami wzmocniłam rządkiem krzyżyków.

Efekt końcowy- oko tygrysa:
Efekt końcowy - panda:
 
i prezentacja działania sznureczków.

Mechanizm bardzo prosty. Należy mieć 2 jednakowej długości elastyczne sznurki (po 25 cm) -  przewlec jeden, aby oba końce wychodziły z tej samej strony i drugi odwrotnie. Następnie związać z każdej strony na końcach razem. Jak się ciągnie ładnie się ściągają.

19 października 2010

Ściąga - zmiany w nr DMC

Jakiś czas temu firma DMC dokonała zmian w numeracji muliny zwykłej (7 kolorów) i rozszerzyła linię muliny metalizowanej (obecnie seria Light Effects) zmieniając oznakowanie.
W starszych wzorach funkcjonują oczywiście poprzednie nr (jeszcze też w moich zapasach muliny), dlatego dla ułatwienia korzystam ze ściągi odnośnie tych niewielkich zmian.

18 października 2010

Hannah z kolorowanki

Skończyłam kwadracik z Hannah Montana, wzór na podstawie kolorowanki. Dokonałam w nim niewielkich przeróbek kierując się zdjęciem. Największy kłopot był z dłońmi i elementami twarzy, ale  uzyskany efekt wyszedł ostatecznie całkiem dobrze.  
Możecie ocenić to sami.

16 października 2010

Kurs - kolorowanki na użytek haftu

Przedstawiam proces pozyskania wzoru do haftu na podstawie kolorowanki.
1.      Pliki:
a). Kolorowanki - dostępne są w sieci na licznych stronach, mi najbardziej odpowiadają te:
- adisney    
- dibujosparacoloreargratis 
Najlepsze są takie strony z których można je bezproblemowo pobrać w dobrej jakości jak ww.
- colorear (kolorowankę można tylko wydrukować na tej stronie).
Oczywiście jak ktoś potrzebuje czegoś specjalnego lub nowości, to jak tego nie ma na ww. stronach to zalecam szukanie na  zagranicznych (wpisując coloring + bajka po angielsku), na polskich nie ma zbyt dużego wyboru.

Kolorowanki powinny być w formacie plików JPG (JPEG). Jeśli nie są można je przerobić za pomocą darmowego programu PDFCreator. Wynika to z wymogów programu z papierem milimetrowym.
 
b). Zdjęcia animowane znanych osób (gwiazd):
Ciekawa strona, dostępne tam zdjęcia spokojnie też będą się nadawały (jak oczywiście ktoś chce wyhaftować jakiegoś celebrytę), bo przerobione na kreskówki mają mocne linie.
Przykład: Angelina Joli:
 2.      Papier milimetrowy.
Darmowy program z papierem milimetrowym dostępny jest na stronie:
Można go wydrukować i wykorzystać do samodzielnego tworzenia wzorów lub napisów (czasami się przydaje) lub wykorzystać do stworzenia wzoru z kolorowanki.
W programie są dostępne dodatkowe funkcje ("More Options" przycisk po prawej stronie). Po otworzeniu się okna można zmieniać ustawienia, każdorazowo je zatwierdzając ("Update"(aktualizacja) -przycisk po prawej stronie ). 
Ustawienia  tj.: 
-jednostka w cm lub calach "Units" - nie ma znaczenia, 
-grubość linii: major (0,02) i minor (0,01) ("Thickeness") - czyli grubość siatki na wzorze, 
-marginesy ("Margins") można zmienić jak chce się powiększyć wzór w pionie np.: z 0,75 na 0,25.
- kolor linii siatki lepiej zmienić na Dim Grey ("Line color"), czyli na ciut ciemniejszy niż był w ustawieniach (czarny jest niepraktyczny – zlewa się z liniami z kolorowanki po wydrukowaniu),
-rozmiar papieru ("Paper Size") i rozmiar mm ("Grid Size") - ustawia się w zależności od potrzeb.
Zmienione ustawienia zapamiętywane są dla danego komputera. Przy zmianie rozmiarów należy mieć na uwadze, że wydruk dotyczy strony A4, czyli większe wzory nie będą zbyt praktyczne na tym programie. Przy rozmiarze Grid jest drugie okienko „1.0.” in – jeśli przy zmianach rozmiaru nie wskakuje nowa siatka trzeba je sprawdzać i ewentualnie zmienić na taką właśnie wartość. Przy projektach do Kołderek przyjęłam:
- rozmiar papieru: 8,5/11,
- rozmiar Grid: 10 (poziom – 7 kwadratów, pion - 9,5), jak się zmieni margines wielkości te się zmieniają.
Ustawienia rozmiaru zależy oczywiście od przerabianego wzoru.
Po dokonaniu zmian zostaje tylko załadować plik (przycisk „przeglądaj” po lewej stronie). Wybieram plik JPG z wcześniej przygotowaną kolorowanką, zatwierdzam i gotowe. Plik można od razu wydrukować lub zapisać na dysk (w formacie PDF).
W ten sposób otrzymuje się wzór z liniami późniejszego backsticha. Pozostaje wypełnić je tylko muliną.
Program plików nie obraca, ale przerabia w formie w jakiej zostają wgrane. Dla zwiększenia głównego motywu można przed załadowaniem pousuwać z kolorowanki zbędne pole lub wybrać konkretny motyw za pomocą programów do obróbki zdjęć.
Oczywiście można też wgrać zdjęcia, ale na wydruku jest to mało czytelne, bo nie jest to program do obróbki zdjęć na haft. 
3.      Dobór kolorów.
No cóż, trzeba się trochę wysilać, zwłaszcza jeśli nie ma gotowych wzorów z określoną paletą. Przy Hannah Montanie miałam trochę problemów, ponieważ musiałam odnaleźć najpierw zdjęcia na których była w danej sukience i na tej podstawie dobrałam kolory stroju. Ostatecznie główne kolory tej postaci to czarny, biały, szare, żółte i oczywiście róże.  
Wypróbowałam w celu ustaleniu kolorów - program Haftix. Wrzuciłam zdjęcie, ale efekt nie był zbyt zadawalający (jedna wielka różnorodna plama). Jednak w przypadku trudności z własną oceną kolorów można się tym trochę posiłkować.
Przy bajkach animowanych jest łatwiej, bo zazwyczaj bohaterowie tak często się nie przebierają. Wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę z galerią zdjęć z filmu (np.: stopklatka ) i dobrać kolor.
Jak zaznaczyłam na początku są to proste wzory, nie stosuję więc tu żadnych cieniowań.
4.      Haftowanie
Linie konturów na siatce nie zawsze pokrywają się z pełnymi krzyżykami, po prostu trzeba ocenić czy potrzebny jest krzyżyk, półkrzyżyk, ¾ itd.- na wyczucie i tyle. Nawet jak nie wyjdzie do końca - backstitch wszystko skoryguje.

Przykładowe przeróbki:
Nr 1

 Nr 2

W podanych przykładach jest dodatkowe tło, którego oczywiście nie trzeba haftować. W przykładzie nr 1 zdjęcie ma tylko pomóc w doborze koloru.  W drugim jest to samo co przeróbka.
W kolorowankach niektóre elementy są uproszczone dość znacznie, mając zdjęcie na podstawie którego powstała można przy hafcie zdecydować o dodaniu jakiegoś pominiętego elementu.
Jak więc widać jest to bardzo prosta metoda. Przeróbka zajmuje kilka sekund.
Obecnie haftuję Hannah Montanę, oczywiście pokażę efekty jak tylko skończę. Sporo przerobionych wzorów dobrałam z oryginalnymi zdjęciami, nie starczy mi pewnie zapału aby haftować wzory z tego samego motyw  zbyt długo, ale na pewno kilka Hannah powstanie.

15 października 2010

Kolorowanki na użytek haftu – wprowadzenie

Każde dziecko chętnie wykorzystuje kolorowanki do zabawy. Doszłam do wniosku, że mogą być też fajną inspiracją dla hafciarek, tylko nie wypełnione kredkami a nicią.
Ale o co chodzi zapytacie? 
O bardzo prosty sposób na pozyskanie nieskomplikowanych wzorów postaci bajkowych lub filmowych, jeśli występują braki lub słaby wybór wśród gotowych wzorów.
Właściwie wpadłam na to jak myślałam o wzorach dotyczących filmu „Hannah Montana”, który jest ostatnio bardzo popularny wśród dziewczynek przy projekcie „Kołderki za jeden uśmiech”. Wiadomo, film nie kreskówka i w dodatku brak wzorów gotowych. Częste zamówienia, zmuszały do kombinowania, ale zazwyczaj powstawały wzory biało-czarne, a ja jednak wolę kołderki z haftami kolorowymi.
Wybór kolorowanek w sieci daje nieograniczone możliwości tworzenia wzorów.
Dodam, że sposób jest całkowicie darmowy.
Co jest potrzebne:
  • kolorowanka w formie pliku JPEG,
  • elektroniczny papier milimetrowy,
  • ewentualne zdjęcia haftowanej postaci i trochę wyobraźni, potrzebnej do samodzielnego doboru kolorów (jeśli istnieją gotowe wzory, najlepiej korzystać z podanej palety) .
czyli jak widać niewiele.

Tak to ostatecznie wygląda:

Kolorowanka:
 Zdjęcie: 
 
Wzór:
 Haft:
Był to próbny kwadracik, chciałam się najpierw przekonać jak się będzie haftować. Stwierdziłam przy okazji, że cała postać jest trochę za drobna. Następne obrazki z Hannah powstaną z półpostacią, a ten przyda się na kwadracik imienny.

Jeśli kogoś zainteresował temat, to dokładniej opiszę to w najbliższym czasie.
KURS

12 października 2010

ABC przechowywanie muliny

Mulina bezwzględnie musi być zabezpieczona przed kurzem i światłem. Nie powinna być też splątana i posiadać oznaczenie koloru nadane przez producenta.
To właściwie podstawowe zalecenie, jak to osiągniemy to już indywidualna sprawa.
W celu szybkiego odnalezienia potrzebnej muliny, dobrze wybrać jakiś sposób jej organizacji. Można do tego wykorzystać:
Bobinki (tekturowe lub plastikowe) – dodatkowo: specjalne pudełka (małe lub duże) i urządzenie do nawijania nici:
- koszt bobinek: w zależności od ilości np.: 50 szt. tekturowych - ok. 5-6 zł, 50 szt. plastikowych ok. 10-20 zł,
- koszt pudełek: małe ok. 10-20 zł (na 54 sortery), duże ok. 20-30 zł (na 108 sorterów),
- urządzenie do nawijania nici – ok. 10 zł,
- nalepki na sortery – ok. 5 zł
Koszty można obniżyć przez samodzielne wykonanie bobinek (chociaż takie wycinanki to nie dla mnie), a pudełk o podobnych właściwościach i w zdecydowanie niższych cenach można szukać w sklepach takich jak: np.:  Biedronka (pudełko dla wędkarzy- ok. 5 zł- oferta sezonowa), w supermarketach budowlanych (Castorama, Selgros – pudełko na śrubki), Tessco itp. Nawijać można ręcznie i oznaczać długopisem.
Szpatułki - dodatkowo: koszulki do szpatułek i specjalne segregatory:
- koszt szpatułek – opakowanie 10 szt. – ok. 6-9 zł,
- koszt koszulek – 1 szt. na 15 motków muliny – 4 zł;
- koszt segregatora firmowego – 45-50 zł
Spokojnie można wykorzystać do tego celu normalny segregator. Co do innych kwestii, to chyba nie da się zbytnio zakombinować.
Ww. koszty zależą oczywiście od producenta i miejsca zakupu, dlatego są takie duże rozbieżności w cenie.
Ja swoją mulinę przechowuję jednak w:
torebkach strunowych:
- koszt: torebki 13/18 cm – sprzedawane są po100 szt.(w papierniczych) – ok. 8 zł.
tekturowych pudełkach po mulinie (z automatu mają odpowiedni kształt):
- o pudełka po mulinie Ariadna ładnie poproszę w pasmanteriach – koszt - 0 zł.
Można też wykorzystać inne pudełka np.: po słodyczach – koszt - parę kilo w biodrach.

Nie korzystałam do tej pory z bobinek (sorterów) i szpatułek do przechowywania muliny. Po pierwsze jest to relatywnie drogi sposób. Po drugie producenci sprzedają mulinę w motkach z oznaczeniem numerów, po co więc ją w ogóle przekładać? Przy tym sposobie nie wyobrażam sobie przewijania czy przekładania kilku setek motków nici (a tyle obecnie posiadam kolorów muliny) i szczerze mówiąc nie mogę doszukać się dla siebie w tym żadnego ułatwienia. Stosuję też ograniczone zaufanie do własnej osoby – bo obawiałabym się pomylenia kolorów na sorterach. Poza tym jeśli nie wykorzystam całej muliny mogę ją włożyć pod banderolę bez względu na długość nici.
Wprawdzie kupiłam bobinki z myślą o wykorzystaniu przy haftowaniu kolorami kombinowanymi (dwa różne pasma), ale szybko od tego odstąpiłam.
Mulinę Ariadna – trzymam w torebkach strunowych (13/18 cm) z podziałem na kolory (moje subiektywne odczucie) np. zielone, brązowe, beżowe, żółte, pomarańczowe itd. w niewielkich ilościach (łatwiej szukać i wyjmować).
Mulinę DMC – posegregowałam w pudełka po Ariadnie (wcześniej pudełka były na 24 kolory – obecnie mulina pakowane jest niestety w mniejsze po 12 szt.) wg klucza numerów: np. 300 –399, 400-499 itd.
Żeby łatwo zorientować się w posiadanej mulinie prowadzę komputerową ewidencję (tabelki) posiadanych kolorów z podziałem na nr (DMC) i nr wg kolorów (Ariadna). Spis jest robiony w taki sam sposób jak przechowywana jest muliny. Aby łatwo sprawdzić czy posiadam dany kolor, wprowadzam nr od najmniejszych do największych. Wydrukowane tabelki trzymam w przezroczystej teczce (A5) a zmiany nanoszę (zużycie) na wydruk, aktualizuję w komputerze i przedrukowuję co jakiś czas.
Tak te tabele wyglądają:


Nie jest to może idealne rozwiązanie, ale dla mnie na ten moment najlepsze. Pozwala mi na błyskawiczne  zorientowanie się w posiadanej mulinie i szybkie jej odnalezienie.
Oczywiście pudełka i torebki z muliną przechowuję jeszcze w dodatkowych opakowaniach (zawsze coś odpowiedniego znajdzie się w domu):
- pudełka z muliną w miękkiej prostokątnej torbie zapinanej na zamek – kiedyś była to torba termiczna dodawana gratis przy zakupach,
- mulinę w torebkach strunowych w kuferku, który był dodany gratis przy kupnie zestawu kosmetyków.
Oba opakowania są zamykane na zamek i mają rączki do przenoszenia, łatwo więc je przemieszczać w różne miejsca w domu (co często czynię).

Na koniec fajna ciekawostka - kolekcjonerskie drewniane pudełko DMC do przechowywania muliny i na inne drobiazgi:

Piękne, prawda? Swego czasu miałam ochotę zamówić je u stolarza (może jeszcze się skuszę), ale tak sobię myślę, że wyciąganie szufladek nie byłoby jednak zbyt praktyczne.
Druga wersja pudełka, tym razem na bobinki:

11 października 2010

Nowy konkurs na portalu makatka


Jeszcze parę dni, bo do 20.10.2010 r - na portalu makatka trwa jesienny konkurs, sponsorowany przez wydawnictwo RM.
Tym razem do wygrania są trzy zestawy książek o tematyce robótkowej.
Wystarczy zrobić zdjęcie własnoręcznie wykonanego wyrobu i przesłać na: konkurs@makatka.pl
Tematem jest jesień przedstawiona w dowolnej formie.
Mail ze zgłoszeniem powinien zawierać: 
- zdjęcie, przedstawiające jeden produkt, pozbawione wszelkich oznaczeń,
- dane osobowe wraz ze zgodą na ich przetwarzanie na potrzeby konkursu,
- oświadczenie, że zgłaszający się do udziału w konkursie jest autorem wyrobu.
Zgłoszone prace wstawiane są na forum.
Zwycięscy zostaną wyłonieni w drodze głosowania, ogłoszenie wyników 30.10.2010 r. Wśród głosujących (jeśli podadzą dane adresowe) zostanie wylosowany 1 zestaw książek.

Na razie zgłoszono tylko 2 prace, dlatego zachęcam. Praca nie musi być tworzona na potrzeby konkursu, wystarczy przejrzeć dotychczasową twórczość i jak pasuje tematyką to te parę dni wystarczy na zrobienie zdjęcia i zgłoszenie.
Oczywiście pełna informacja na stronie makatki - regulamin.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts