10 grudnia 2010

ABC igły - rodzaje

Prawidłowy dobór igły do haftu:
 1. należy stosować igły w zależności od ich przeznaczenia (rodzaj igły) np.: haft krzyżykowy – igły gobelinowe (Tapestry), haft wstążeczkowy – z ostrym czubkiem (Chenille),
 2. im większy rozmiar, tym mniejsza (cieńsza) igła,
 3. ucho igły powinno być ciut grubsze niż użyta nitka (rodzaj nici),
 4. igła powinna swobodnie przechodzić przez materiał (rodzaj i rozmiar tkaniny) z lekkim oporem.
Zalecane rozmiary igieł do haftu krzyżykowego w zależności od użytej tkaniny:
- Aida 11 - rozmiar igły 22,
- Aida 14 i płótno evenweave 28 - rozmiar igły 24,
- Aida 16 i 18, płótno evenweave 32 – rozmiar igły 26.
Ostateczny wybór rozmiaru igły zależy od preferencji danej osoby np.: na tkaninie Aida 14 – zalecany jest rozmiar igły 24, ale równie dobrze haftuje mi się igłą nr 26, a już igła nr 22 jest za duża.
W poście ABC wybór igły   podałam więcej informacji i zalecane  rozmiary ze względu na użytą tkaninę i rodzaj nici.
Do haftu krzyżykowego używam tylko igieł specjalnych (gobelinowych) z większym uchem ułatwiającym nawlekanie muliny i bez ostrego czubka. 

Słowniczek: igły (needle) do haftu:

IGŁY GOBELINOWE (Tapestry, Cross Stitch)
Igły z dużymi uchami i zaokrąglonymi ostrzami. Dzięki takim ostrzom, igła prześlizguje się pomiędzy włóknami tkaniny nie uszkadzając ich. Igły do gobelinów są używane do wyszywania wełną lub bawełną na kanwie lub tkaninach o luźnym splocie. Idealne do haftu krzyżykowego.
Rozmiary od 14 do 28.
IGŁY HAFCIARSKIE (Embroidery)
Igły hafciarskie mają długie ucha, które pozwalają na używanie nici do haftowania różnej grubości.
Rozmiary od 1 do 10.
IGŁY HAFCIARSKIE Z CZUBKIEM (Chenille)
Igły z dużymi uchami, ostro zakończone. Kiedyś używane do wyrobów szenilowych. Są idealne do szycia grubych i mocnych materiałów przy użyciu grubych nici. Do haftu wełną (Crewel Embroidery / Crewelwork), do wyszywania tasiemkami (haft wstążeczkowy) oraz przeszywania wyrobów patchworkowych. Przeznaczone do haftu lub wyszywania na tkaninie typu len lub podobnych o luźnym splocie.
Rozmiary od 14 do 24.
Dodatkowa wiedza zawsze może się przydać, dlatego dodaje trochę informacji o innych rodzajach igieł.
Słowniczek - igły do szycia ręcznego:

IGŁY DŁUGIE (Sharps)
Najpopularniejsze igły do codziennych robótek krawieckich. Małe i zaokrąglone ucho sprawia, że igła jest mocniejsza. 
IGŁY PÓŁDŁUGIE (Betweens)
Bardzo krótkie igły z zaokrąglonymi uchami. Zwykle jest to najpopularniejszy wybór wśród krawców i profesjonalnych użytkowników, poleca się je do wykonywania szybkich i regularnych ściegów. Często używane do szycia wyrobów patchworkowych. Dla początkujących użytkowników najlepszy jest rozmiar 8, zaś dla doświadczonych rozmiar 10.
IGŁY SAMONAWLEKAJĄCE (Self-Threading)
Igły samonawlekające mają specjalne ucho, przez które nić jest przeciągana od góry. Igły są przeznaczone dla szyjących, którzy mają problemy z nawlekaniem tradycyjnych igieł. 
IGŁY DO CEROWANIA (Darning)
Igły o zróżnicowanej długości, odpowiednio dużym oczkiem do cerowania odzieży przy użyciu grubszych nici, muliny, przędzy lub włóczki. Jednocześnie bardzo ostre i gładkie co zapewnia łatwość wykonywanych prac, nawet przy tępych i grubych tkaninach.
IGŁY DLA MODYSTEK (Milliners/Straws)
Długie igły z okrągłymi uchami. Tradycyjnie używane do szycia kapeluszy, igły dla modystek używane są także do plisowania, zdobienia tkanin oraz wykonywania ozdób z koralików.
IGŁY DO NAWLEKANIA KORALIKÓW (Beading)
Bardzo cienkie i proste igły z długimi uchami. Są idealne do nawlekania koralików, pereł, cekinów lub naszywania ich na tkaniny.
IGŁY DO SZYCIA LALEK (Doll Making)
Igły do szycia lalek to igły ostre, łatwe w nawlekaniu, z gładkimi uchami, wytrzymałe, które nie postrzępią nici. Te igły używane są do zszywania części lalek, wyszywania im części twarzy oraz doszywania im włosów. Igły do szycia lalek nadają się idealnie do przeszywania przez warstwę wypełnienia przy pikowaniu wyrobów patchworkowych.
IGŁY DO SZYCIA SKÓR (Leather)
Trójkątne ostrze igły do skór pozwala na przeciągnięcie igły przez grube materiały. Igły do skór są używane do szycia rękawiczek, pasków, ze skór, zamszu lub materiałów plastikowych.
ZAGIĘTE IGŁY TAPICERSKIE (Curved)
Specjalnie zakrzywione igły przeznaczony dla rzemieślników i majsterkowiczów do szycia lub naprawy wyrobów tapicerowanych, dywanów i zabawek, gdzie użycie wygiętej igły jest konieczne.

10 komentarzy:

 1. oj masz zacięcie do tłumaczenia :) Pewnie początkujące osoby całują Cię po nogach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. pojęcia nie mam, może nikomu takie ABC nie jest potrzebne do szczęścia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście że potrzebne, nawet jak się co nieco wie, zawsze u ciebie człowiek się dokształci;)

  OdpowiedzUsuń
 4. super słowniczek ABC wprowadziłaś..ja hafcę od bardzo dawna,a nigdy nie zastanawiałam się jaki numer igły potrzebuję...szłam do pasmanterii i kupowałam...BARDZO DZIĘKUJĘ za Twoje rady...i czekam na więcej...buziaczki... :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja się nigdy nae będe zajmowała haftem
  nie mniej jednak podajesz wiadomosci w tak prosty
  i przystępny sposób sposób .ze z przyjemnościa poczytam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy masz źródło dobrych igieł?

  OdpowiedzUsuń
 7. Artykuł świetny, bardzo mi pomógł w wyborze igieł. Mam uczulenie na nikiel i niestety jestem zmuszona do kupowania igieł do haftu przez internet, bo moja ulubiona pasmanteria nie sprzedaje pozłacanych igieł.

  Firma Pony produkuje pozłacane igły do haftu typu Chenille w dwóch rodzajach - z czubkiem i bez. Troszkę to mylące, ze względu na to że tego rodzaju igły zawsze miały czubek, dlatego uznałam że skoro na nie trafiłam to warto o tym wspomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Są jeszcze oprócz tego igły dwustronne, o których warto wspomnieć, bo dzięki nim wyszywa się bardzo wygodnie na krośnie :) pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze mówiąc nigdy nie zastanawiałam się nigdy nad igłami. Chociaż dużo dziergam z włóczki https://alewloczka.pl/pl/c/Drops-Big-Merino/35 to jestem zdania, że wiedza o takich rzeczach jak igły i narzędzia na pewno się może kiedyś przydać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts