7 maja 2012

Ręczniki obrzędowe

Przez przypadek trafiłam na stronę gdzie znajdują się galeria blisko 400 ręczników obrzędowych. 
Zostały one zinwentaryzowane w powiecie bielskim i hajnowskim wg miejsca (poszczególne miejscowości) i czasu ich powstania. 
Niesamowita internetowa baza dla osób zainteresowanych tematem.
Adres strony: "Bielski ręcznik" - galeria
Znajdują się tam też do pobrania wzory:
- koronek: wzorniki_koronka
- haftów krzyżykowych: wzorniki_haft
Informacja z ww. strony:
"Ręcznik obrzędowy należy uznać za jeden z ważniejszych wyznaczników kultury i tradycji mieszkańców gminy Bielsk Podlaski.
Ze swoim niepowtarzalnym zdobnictwem jest reliktem świadczącym o bogactwie naszych terenów i mówiącym o obyczajowości tutejszej ludności. Jeszcze w latach 40, 50 i 60 ubiegłego wieku młode dziewczęta wyszywały do kilku ręczników z przeznaczeniem na posag. Pas samodziałowego lub fabrycznego płótna, nawet do 3 metrów długości, zdobiły haftem krzyżykowym lub płaskim. Do krótszych boków doszywały misternie wykonane koronki szydełkowe o ornamencie kwiatowym lub geometrycznym. Taki ręcznik był przekazywany z pokolenia na pokolenie. Stanowił element obrzędowości rodzinnej, jak i dorocznej mieszkańców gminy. Towarzyszył człowiekowi w jego życiowej drodze - obdarowywano ręcznikiem podczas chrztu nowonarodzone dzieci, był obecny na ślubie i weselu, zdobiono nim święte obrazy - ikony, a na końcu wkładano go do trumny. Ponadto obwiązywano nim przydrożne i cmentarne krzyże. Chcąc zachować ręczniki oraz tradycję jaką w sobie kryją, Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego podjął działania mające na celu ochronę ręcznika obrzędowego na obszarze gminy Bielsk Podlaski. Prowadzone badania są podparte dokumentacją fotograficzną ręczników, haftów i koronek szydełkowych oraz informacjami o ich twórcach i czasie powstania. Uzyskane informacje posłużyły stworzeniu regionalnej bazy danych ręcznika ludowego w gminie Bielsk Podlaski udostępnionej na tej stronie internetowej."

4 komentarze:

 1. u Ciebie wszystko można znaleźć! świetna strona, super na prezent!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite wiadomości ,ciagle sie człowiek czegos uczy, ta tradycja z haftowaniem tych reczników bardzo mi sie podoba ,szkoda ,że teraz juz tego nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chaga, niezawodnie ciekawe posty piszesz. Dziękuję, że dzielisz się wiedzą. To bardzo cenne.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawostki, super informacje, pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts