5 października 2017

Nowe kolory w palecie DMC

Firma DMC wprowadza do stałej oferty 35 nowych kolorów. Dodatkowe kolory mają numerację od 01 do 35. Obecnie paleta DMC ma więc już łącznie 500 kolorów. W zależności od kraju są one wprowadzane na przełomie października i listopada. Do nas pewnie dotrą w ostatniej kolejności.
Patrząc na nowe kolory widać, że firma rzetelnie podeszła do sprawy i uzupełniła paletę  o brakujące tonacje. 


01-04 - szarości
Do tej pory w szarościach brakowało mi jaśniejszych tonacji. Nowy zestaw zastępuje lukę między 762 a 317: 762, 01, 02, 03, 04, 317, 413, 3799, 310.

To z pewnością będzie mój ulubiony zestaw.

05 do 09 – brązy
Na pierwszy rzut oka są  podobne do linii 453, 452, 451, 3861, 3860, 779,  gdzie brakowało stopniowego cieniowania.
Na zdjęciu wyglądają obiecująco i jestem bardzo ciekawa jak będą wyglądać na żywo z dostępną paletą. 

10 do 18 - zielenie
Sporo kolorów w tej grupie, szczególnie patrząc, że zielonych kolorów w palecie DMC jest już dużo. Jednak brakowało właśnie takiej tonacji wpadającej w żółcie.
Mam już od dawna na oku pewną ilustrację do przeróbki na haft, gdzie brakowało mi właśnie takich kolorów nasyconej żółtej zieleni w palecie DMC.

19 - pomarańczowy
Taki brzoskwiniowy odcień, uzupełnienie istniejącej linii 3823, 3855, 19, 3854, 3853. Ponadto ten pomarańczowy może być włączony do zestawu kolorów cielistych.


20 do 22 - odcienie skóry
Odcienie skóry stanowią problem przy opracowywaniu schematów, te trzy uzupełniają tą opcję. 

23 do 35 - fiolety
Uzupełnienie linii fioletów w jaśniejsze i ciemniejsze kolory, które łączą się z innymi tonacjami, takie jak 28 i 29, które łączą się z szarą linią 415, 318 i 414. Kolory 30, 31 i 32 ładnie mieszają się niebieskimi. I kolory 33, 34 i 35 dobrze będą mieszać się z czerwieniami, coś, czego do tej pory nie było.

Minie jeszcze sporo czasu nim na dobre nowe kolory wejdą do powszechnego stosowania. Jednak ta zmiana szybciej znajdzie odbicie w nowych zestawach do haftów, czy gazetkach ze względu na brakujące wcześniej tonacje.
Pewnie w 2018 r. można się spodziewać, że DMC wypuści nową kartę kolorów. Bardzo chętnie przytuliłabym taki próbnik z 500 kolorkami. Mam nadzieję, że cena będzie do przeżycia 😊, bo mimo że mam wzornik, to chciałabym mieć aktualny, ze względu na opracowywane przeze mnie wzory. Wprawdzie dość sporadycznie, ale jednak.
Za granicą jest już dostępny metalowy box z nowymi kolorami, fajny:
Ciekawe jak to będzie z aktualizacją w programach do haftu.

Poprzednia taka akcja miała miejsce w 2013 r. gdzie wypuszczono 16 nowych kolorów. Przyznam, że nie odnotowałam tego zbytnio. Składała się z różnych dość mocnych kolorów i z żadnym do tej pory się nie spotkałam w rozpiskach schematów. Kolory nie weszły do oficjalnej palety DMC.
Tylko jako uzupełnienie, tabelka tych kolorów z umiejscowieniem, gdzie powinny być teoretycznie na karcie kolorów:
Nowe kolory z 2013 r.:

16 komentarzy:

 1. Coś czuję, że będzie jeszcze kolorowiej u Ciebie :) dobrze, że firmy udoskonalają, dodają kolory tworzą i ida z postępem.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Za to kocham muliny tej firmy...przejścia pomiędzy odcieniami są tak subtelne, że haft przypomina malowany obraz. Cieszę się, że paleta się rozrasta :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne te nowe kolory :)
  Jestem ciekawa jak szybko pojawią się w nowych wzorach :)
  Będzie co zbierać do uzupełnienia kolekcji kolorów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobre wieści - kolorki śliczne, te szarości szczególnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam te firmę :) wszystkie moje robótki wykonuję ich nićmi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo Ci dziękuję za rzetelnie przekazaną informację :) Twój blog to prawdziwa encyklopedia wiedzy hafciarskiej :) A nowe kolorki kuszą :) Mam nadzieję, że będą u nas dostępne jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolory 3880+ były chyba tylko na rynek amerykański, nigdy nie weszły do oficjalnej palety i nigdy nie były dostępne pojedynczo, tylko w tym zestawie 16 sztuk - wystarczy, aby nikt projektując wzory nie zawracał sobie niby głowy. Te zestawy są zresztą nadal bezproblemowo dostępne na eBayu i Amazonie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, to była jakaś zamknięta akcja i nie widać ich w sklepach.

   Usuń
 8. Wow, fajnie że są nowe kolory ;) Hafty będą piękniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż, nasze hobby będzie coraz droższe i coraz wspanialsze.

  OdpowiedzUsuń
 10. No ciekawa jestem, jak szybko zobaczymy je w nowych wzorach. Wyglądają obiecująco :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne stopniowanie kolorów!

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniałe te kolory! Mam nadzieję, że będą dostępne normalnie. Bo te z 2013 roku są dostępne tylko w pakiecie i to dość drogim. A wiem, bo ostatnio jeden z nich miałam rozpisany we wzorze, który haftuję i niestety musiałam go zamienić. Nowa paleta zapowiada się pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oooo, super, właśnie takich zielonych i fioletowych mi brakowało w ich palecie. Brzoskwiniowy też bardzo fajny.

  OdpowiedzUsuń
 14. A który program do generowania haftu uwzględnia nowe kolory? Na stronie Abakana nie widać uaktualnienia, haftix otwarcie mówi, że nowych kolorów nie wprowadzi. Od lat wyszywam obrazy Beksińskiego i te nowe tonacje są dość istotne przy jego obrazach. Wie ktoś coś?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts