14 czerwca 2010

ABC wybór muliny

Mulina to serce haftu - musi być dobrej jakości. Powinna się dobrze układać, nie plątać i nie farbować (co jest najbardziej bolesne). Niespodzianek można uniknąć nie kupując mulin nieznanego pochodzenia, złej jakości. Wysoką jakość gwarantują znani producenci (np.: DMC).
W Polsce można dostać mulinę następujących producentów: Ariadna (Polska), DMC (Francja), Madeira (Niemcy), Coats: Anchor i Puppets (W. Brytania), NCT (Czechy).
Najlepiej wybrać jednego producenta, ponieważ niewykorzystana mulina przyda się przy kolejnych robótkach.
Mulina sprzedawana jest w motkach, w których jest jedno pasmo nici o długości 8-10 metrów (w zależności od producenta). Pasmo dzieli się na 6 nitek, które rozdziela się w zależności od gęstości tkaniny używanej do haftu
RODZAJE MULIN
Mulina bawełniana (100 % bawełna) – podstawowa nić do haftu krzyżykowego. Wykorzystywana też do haftu półkrzyżykowego i płaskiego. Dla ułatwienia pracy należy haftować dłuższą nitką (ok. 50-70 cm).
1) DMC (465 kolorów) - bawełna egipska, z połyskiem, dwukrotnie merceryzowana o długich włóknach, wysoka jakość. Łatwo się haftuje i rzadko plącze się w czasie pracy. Wykorzystywana jest przez większość producentów wzorów – tym samym jest najbardziej uniwersalna. W związku z mnóstwem zalet jest też najdroższa. Pasmo  ma 8 m – podzielne na 6 nitek.
2) Ariadna (obecnie 330 kolorów) – dużo tańsza, ale bardziej się plącze w czasie pracy. W 2009 r. firma wprowadziła dodatkową kolorystykę (120 kolorów), zmieniła sposób produkcji oraz nadała nową numerację. Pasmo 8 m – podzielne na 6 nitek.
3) Madeira (369 kolorów) – matowa w zamkniętym opakowaniu. Pasmo 10 m – podzielne na 6 nitek.
4) Coats: Anchor (466 kolorów) – bawełna egipska / Puppets (272 kolory). Pasmo 8 m – podzielne na 6 nitek.
5) NCT (czeska -140 kolorów) – mała kolorystyka, słaba jakość (może farbować).
Nie używałam mulin firmy Coats i NTC.
Mulina cieniowana (100 % bawełna) – w jednym pasemku (6 nitkowym) znajdują się rożne kolory, które dają efekt cieniowania.
1) DMC - Color Variations (36 kolorów) - pasmo 8 m – podzielne na 6 nitek.
2) Ariadnę – mulina cieniowana (10 kolorów ) – pasmo 8 m – podzielne na 6 nitek.
3) Madeira - Multicolor (10 kolorów) - pasmo 10 m – podzielne na 6 nitek.
4) Anchor: mulina Multicolor (16 kolorów) - pasmo 8 m – podzielne na 6 nitek.                
Mulina metalizowana (100 % poliester lub skład mieszany) - do haftu krzyżykowego, półkrzyżykowego i płaskiego. Ciężka w haftowaniu, łatwo uszkodzić – dość droga. Należy pracować krótszymi kawałkami nici, zapobiega to plątaniu i skręcaniu (ok. 30-40 cm). W celu uzyskania lepszego efektu należy haftować na tamborku.
1) DMC (36 kolorów) – Light Effects DMC podzielona jest na grupy kolorystyczne: Klejnoty (14 kolorów), Cenne metale (6 kolorów), Antyczne (5 kolorów), Perłowe (8 kolorów), Świecące w ciemności (1 kolor), Fluorescencyjne(2 kolory) – pasma po 8 m, podzielne na 6 nitek.
2) Madeirę (38 kolorów) - Metal Nr 10 – 20 kolorów, Metal Nr 3, Nr 4, Nr 5 – po 6 kolorów - pasmo 20 m, podzielne.
2) Anchor  (6 kolorów) Lame metal:  pasmo 10 m, podzielne.
Mulina lniana (100% len) - do haftu krzyżykowego, półkrzyżykowego, płaskiego. Matowa o naturalnych pastelowych kolorach. Zalecana do wyszywania delikatnych motywów (np. kwiatów) na płótnie lnianym lub bawełnianym w kolorze naturalnego lnu. Może być używana samodzielnie lub z muliną zwykła. Należy pracować krótszymi kawałkami nici, zapobiega to plątaniu i skręcaniu (ok. 30 - 35 cm).
1) DMC (24 kolory) – pasmo po 8 metrów, podzielne na 6 nitek. Numery kolorów muliny lnianej są identyczne jak numery muliny zwykłej DMC, poprzedzone dużą literką L.
Mulina wiskozowa - do haftu krzyżykowego i płaskiego, delikatna, z mocnym połyskiem. Do haftowania detali lub niewielkich wzorów. Może być używana samodzielnie lub w kompozycji z muliną zwykła. Wiskoza jest śliska, należy więc pracować krótszymi kawałkami nici, zapobiega to plątaniu i skręcaniu (ok. 30-35 cm).
1) DMC (60 kolorów) Satynowa: pasmo 8 m, podzielne na 6 nitek. Numery kolorów muliny satynowej są identyczne jak numery muliny zwykłej, poprzedzone dużą literką S.
2) DMC (100 kolorów) Rayon: pasmo 8 m, podzielne na 6 nitek. Numery kolorów muliny satynowej są identyczne jak numery muliny zwykłej, poprzedzone liczbą 30. Obecnie jeszcze dostępna, wycofywana z rynku.
3) Madeire (80 kolorów ) Decora: pasmo po 5 m, podzielne na 4 nitki.
Mulina jedwab naturalny (100% jedwab) - do haftu krzyżykowego i płaskiego, delikatna, z mocnym jedwabnym połyskiem. Może być używana samodzielnie lub w kompozycji z muliną zwykła. Jedwab jest śliski, należy więc pracować krótszymi kawałkami nici, zapobiega to plątaniu i skręcaniu (ok. 30 cm).
1) Madeirę (108 kolorów) Pure Silk: pasmo po 5 m, podzielne na 4 nitki.
Mulina wełniana (100% wełna) – do haftu krzyżykowego i półkrzyżykowego, do wyszywania na poduszkach, oparciach krzeseł, haftowania obrazów (gobelinów) itp. Dla ułatwienia pracy należy haftować dłuższą nitką (ok. 50-60 cm) na ramie, aby zachować kształt kanwy. Haftuj się całym pasmem (nie rozdziela się nitek tworzących pasmo).
1) DMC (390 kolorów) – Wełna: pasmo 8 m (niepodzielne).
2) Anchor (475 kolorów) - Wełna gobelinowa Tapisserie: pasma po 5 i 10 m (niepodzielne).
Retors Mat (100% bawełna) – do haftu gobelinowego, idealna do prac dużego rozmiaru np.: reprodukcji malarstwa, haftowanych obrazów ściennych, poduszek. Dla ułatwienia pracy należy haftować dłuższą nitką (ok. 50-60 cm) na ramie, aby zachować kształt kanwy.
1) DMC (285 kolorów) – pasmo 8 m,  nie rozdziela się nitek tworzących pasmo.

3 komentarze:

  1. o co chodzi z tym -> 8 m podzielne na 6 nitek ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeden motek muliny to pasmo 8 metrowe, które jest podzielne na 6 nitek. Ilość użytych nitek zależy od tkaniny na której się haftuje np.: na Aida 14 - 2-3 nitki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Osobiscie korzystam z Ariadny(70%wzorków)i mam wrażenie ,że nowe moteczki są cieńsze i czasami to widać na hafcikach,ale to może tylko moje odczucie.....

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts