13 czerwca 2010

ABC wybór tkaniny

Tkanina jest bazą, od jej jakości i odpowiedniego rodzaju zależy jak będzie wyglądała gotowa praca. Dlatego na tkaninie nie warto oszczędzać, naprawdę nie warto. Dobra tkanina to tylko uznanych producentów i odpowiednio dobrana do efektu jaki chcemy uzyskać (do konkretnego materiału dobieramy igły i rodzaj użytej nici).
Zapomnijcie o kanwach polskich, są tanie ale naprawdę złej jakości. Różnica w krzyżykach w pionie i poziomie w zależności od wielkości obrazka może wynosić nawet kilka centymetrów. Nie trzyma też kształtu oraz traci sztywność i nie odzyskuje jej po praniu.
Podstawowe rodzaje:
TKANINA AIDA (potocznie nazywana też kanwą, choć nią nie jest) (Zweigart mój faworyt lub DMC) – bardzo dobra jakość, lekko usztywniana, równy, gęsty splot z wyraźnymi krzyżykami ułatwiającymi haftowanie. Ma wszechstronne zastosowanie – od małych wzorków po duże obrazy.
Gęstość podawana jest w ilości krzyżyków (ściegów) na 10 cm.
Najczęściej używana numeracja Aidy:
Nr 11 – 44 k./ 10 cm (krzyżyki /na centymetry),
Nr 14 – 54 k./ 10 cm,
Nr 16 – 64 k./ 10 cm,
Nr 18 – 70 k./ 10 cm,
Nr 20 - 80 k./ 10 cm.
Im większy nr tym mniejszy i ściślejszy jest wzór ściegu.
W kanwach polskich imitujących Aidę nie ma nr a tylko określenie gęstości np.:
40 k./ 10 cm,
46 k./ 10 cm,
56 k./ 10 cm

W Polsce jest  dostępna tkanina Aida „Magic Guide” ze spieralną siatką (max temperatura prania 40 st. C). Występuje w 2 rozmiarach: 14, 18. Sprzedawana jest na metry i w kawałkach, dostępna w kolorze białym i ecru. Być może wygodny patent (nie testowałam, choć widzę już pewne mankamenty) ale bardzo drogi, w granicach 68-80 zł za metr.

PŁÓTNO - o równym splocie, policzalne nitki bez wyraźnych krzyżyków. Do wzorów małych lub średnich bez wypełniania tła np.: kwiaty. Występuj w wielu rodzajach.
Gęstość podawana jest w ilości nitek na 10 cm.
Najczęściej używane nr:
Nr 25 – 100 n. / 10 cm (nitki/ na centymetry),
Nr 28 – 112 n. / 10 cm,
Nr 30 – 120 n. / 10 cm,
Nr 32 – 128 n. / 10 cm,
Nr 35 – 140 n. / 10 cm.
Liczba nitek może się różnić w zależności od rodzaju płótna.
Numeracja płótna - tkaniny Aida:
- nr płótna podzielony na pół odpowiada mniej więcej gęstości tkaniny Aida np. nr 28 płótna = nr 14 tkaniny, nr 32 = nr 16 itd.

KANWA
Kanwa plastikowa – używana do małych wzorków np. ozdób choinkowych, zawieszek na komórkę itp. Sprzedawana jest w niewielkich arkuszach. Haft rozpoczyna się kończąc pierwszy krzyżyk, następnie tak samo jak przy hafcie na tkaninie.
Kanwa rozpuszczalna (rozpuszcza się po zanurzeniu w wodzie - 40 st. C) i jednonitkowa (po zanurzeniu w wodzie możliwe wyprucie) – służą pomocniczo przy hafcie na materiałach o nierównym, ciężko policzalnym splocie np.: na ubraniach.
Inne - o różnym zastosowaniu: do gobelinów, kilimów, poduszek, itd. Dostępne są w różnych rozmiarach, gęstość określana jest w dziurkach na 10 cm.

7 komentarzy:

  1. Kocham Twój blog. Wróciłam do wyszywania po ... ojej, chyba nawet kilkunastu latach i czuję się, jakbym wróciła do domu :)
    Dziękuję za te wszystkie bardzo cenne informacje (trochę się przez ten czas zmieniło). Kanwa rozpuszczalna :o Sama nigdy bym nie wpadła po co ona... Pozdrawiam ciepło. Na pewno jeszcze nie raz cię odwiedzę. Magda

    OdpowiedzUsuń
  2. super masz blog ja znam haft juz od dobrych paru lat a zaraziłą mnie nim kolezanka co prawda dopiero zaczełąm wyszywac po kilku latach przerwy ale wiem ze nigdy nie przestane bo po prostu kocham haft a ja mam jeszcze takie pytanko gdzie w necie jesli masz moze orientacje mozna kupic kanwe do wyprówania ja mam kilka nijakich ciuszków i chciałabym je urozmaicic haftem w góry dzieki na pewno bede tu zagladac no i dodam ze Twój blog wylądował w moich zakłądkach głównych pozdrawiam cieplutko ania

    OdpowiedzUsuń
  3. Kanwę jednonitkową do wypruwania widziałam w "Hobby studio" w zakładce Katalog/tkaniny firmy Zweigart. Poza tym mają tam teraz fajne promocje, w tym na wszystkie tkaniny, kanwy, płótna (11%) i inne akcesoria (popatrz: w zakładce Promocje).

    OdpowiedzUsuń
  4. konia z rzędem oddam za fotki poglądowe do tego tematu. Aida nie jest kanwą? Ale kanwa jest aidą.... ja zgłupialam powiem uczciwie.
    :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż, Aida jest tkaniną a nie kanwą, kanwa to kanwa. Aida (splot) została wymyślona przez firmę Zweigart. Niestety u nas sklepy i producenci przyjęli kiedyś błędne nazewnictwo, stąd duże zamieszanie do tej pory. Generalnie to walka z wiatrakami, dlatego nie walczę tak z tym usilnie. Sama staram się na blogu to prostować, ale jak czytam inne blogi to widzę, że bezskutecznie. Być może sama nazwa Aida jest zastrzeżona i dlatego np. polscy producenci posługują się nazwą kanwa. Na stronie sklepu Hobby Studio tkaniny są ponazywane prawidłowo i są też tam zdjęcia.
      http://www.hobbystudio.pl/katalogi/hs-6a/tkaniny/tkaniny.html

      Usuń
    2. I ciut mi jaśniej. Teraz trzeba poszukać czym jest kanwa. Problem jest szerszy niż tylko polski. W Rosji i na Ukrainie też się to nazywa kanwą... Dziekuję za link idę poszperać :)

      Usuń
  5. Witam. Wspaniały blog, niezbędne informacje. Chcę wyszyć poduszkę z motywem świątecznym ( wzór Mikołaja) . Wiem ,że to duże wyzwanie i dlatego chciałabym użyć odpowiedniego nr tkaniny (ilu nitkami muliny wyszywać).

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts