15 sierpnia 2010

Kurs - zakładki do książek

Oto mały instruktaż robienia usztywnionych zakładek, składających się z 3 warstw. 


Może za zbyt szczegółowy, ale w końcu kursy są dla osób, które nigdy czegoś nie robiły :).

Wykorzystane materiały na zakładki: 
 • tkanina biała Aida 16,
 • kremowy arkusz filcu artystycznego (1mm-20/30 cm) - (cena 2,5 zł (internet) - 3,90 zł (sklepy stacjonarne) za arkusz) - na spód zakładki,
 • ok. 50 cm białej taśmy koronkowej (na 1 zakładkę) - (od 2 do 3,5 zł za metr - w zależności od producenta) - potrzebna do obszycia boków tkaniny,
 • plastikowa, usztywniana, przezroczysta teczka A4 - do środka zakładki,
 • wzory do haftu,
 • mały tamborek, mulina (haft 2 pasmami), igła do haftu nr 26. 

Sposób wykonania:
1. Postanowiłam od razu zrobić kilka zakładek (taki sam rozmiar),  dlatego najpierw je wyliczyłam na tkaninie.
Tu juz po zrobieniu haftu i usunięciu nici żyłkowej
2. Kontur zrobiłam ołówkiem (lewa strona haftu), a siatkę nitką żyłkową - ale tylko w zakresie haftowanego motywu. 
Siatka na przykładzie Kubusia.

3. Najpierw miałam haftować na taśmie aidowej z wykończonymi brzegami (nie trzeba byłoby wtedy dodatkowej koronki do obszycia wzoru), ale ze względu na trudności w jej zakupie, postanowiłam wykorzystać posiadaną tkaninę  i obszyć ją koronka (wychodzi taniej i też łatwiej dopasować na tkaninie wzór).
Poszczególne zakładki wycięłam dopiero po skończeniu haftowania, Ponieważ łatwiej się haftuje na większym kawałku, z zapasem po bokach ok.1,5 cm, góra-dół 2 cm (na frędzle).
4. Boki złożyłam pod spód, zostawiając miejsce na doszycie koronki – 3 krzyżyki od gotowego haftu (połowa falbanki powinna wystawać poza zakładkę).
5. Górę i dół zakładki postanowiłam wykończyć frędzelkami, które zabezpieczyłam za pomocą ściegu ażurowego (ścieg kwadratowy). Ścieg zrobiłam na całej szerokości zakładki, razem z założonymi bokami tkaniny, pojedynczym pasmem muliny białej. Instrukcja wykonania tu .
6. Z arkusza filcu wycinam prostokąt, który wykorzystałam jako dodatkową warstwę pod spód haftu (powinny być takiej samej szerokości, a na długość filc powinien wychodzić poza ścieg ażurowy). 

Filc można kupić w dowolnym kolorze, ja wybrałam kremowy, aby był neutralny i pasował do wszystkich postaci. Biały ze względów praktycznych nie był wskazany.
7. Zszyłam razem tkaninę z koronką i filcem – po bokach i na dole, zostawiając górę otwartą. Wszystkie warstwy zszyłam ręcznie (tak jak umiałam), ale jak macie maszynę pod ręką to na pewno pójdzie szybciej.
Przy zszywaniu, do przytrzymania warstw wykorzystałam malutkie spinacze (1,5 cm). Robiąc zdjęciu zapomniałam przypiąć koronkę.
8. Koronka powinna się kończyć tuż przed ściegiem ażurowym. Na początku i końcu przyszywania koronki należy zostawić jeden "ząbek", podłożyć i zszyć na okrętkę, aby się nie strzępiły brzegi. 
9. Po przyszyciu koronki na jednym boku, zszyłam dół zakładki (pomiędzy szlaczkiem kolorowym a ściegiem ażurowym zostawiłam wcześniej 2 krzyżyki, aby było miejsce na zszycie) i przyszyłam koronkę na drugim boku. Górę zakładki zostawiłam otwartą, nie kończąc nici.

10. Z teczki plastikowej wycięłam prostokąt, dopasowałam do zakładki. Żeby nie uszkodzić filcu, przycięłam rogi plastiku (zaokrągliłam) i wsunęłam do środka pomiędzy tkaninę a filc. Obcięłam z góry zbędny kawałek plastiku, następnie zaszyłam w miejscu pomiędzy kolorowym szlaczkiem a ściegiem ażurowym. 

11. Przycięłam do pożądanej długości tkaninę pozostawioną na frędzle i usunęłam pojedynczo nitki.
 12. Po zszyciu wyrównałam filc .
Lewa strona zakładek.
i gotowe.

17 komentarzy:

 1. Fantastyczny tutorial. Ile osób, tyle pomysłów na zakładki :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny kursik :)
  chętne go wypróbuję przy następnych swoich zakładkach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za super kurs :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyli jednak może się przyda, fajnie :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. super sprawa,zakładki oczywiście rewelacyjne a gdzie można zdobyć wzory takie jak masz na tych zakładkach :]pozdrawiam kasia

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne zakładki ,kursik super pomocny ,właśnie chcę zrobić zakładkę.Ma jedno pytanie bo tego nie łapię ,jak się robi ścieg ażurowy (ścieg kwadratowy).
  Używam ten ścieg przy Richelieu ale nijak się on ma do twojego -inna technika.Pomożesz mnie oświecić :).Pozdrawiam -maxi37

  OdpowiedzUsuń
 7. Wzory są dostępne w sieci, poszukałam i wybrałam te które mi odpowiadały. Kubuś nie był z tej samej serii, ale pasował rozmiarem i zrobiłam taki sam podpis. Szlaczki to moja inwencja twórcza :), bo bez nich było jakoś łyso.
  Co do ściegu ażurowego to zamieszczę instrukcję na dniach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Agnieszko ślicznie dziękuję za odpowiedź ,czekam teraz na kursik :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super kurs! Nawet takie beztalencie do zrobienie czegoś z haftem (oprócz obrazka na ścianę) jak ja chyba da radę zrobić piękną zakładeczkę;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już od jakiegoś czasu zastanawiałam jak zrobić tył do zakładki. Dzięki!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne te zakładki :)
  Czy mogę się uśmiechnąć o wzorniki?
  :)))

  OdpowiedzUsuń
 12. Dodałam wzory do mojego chomika (adres na pasku bocznym)

  OdpowiedzUsuń
 13. oh pytaąłm ludzi jak robia zakładki i nikt mi nie chciał wytłumaczyc a tu u Ciebie tak ładnie wszystko opisane bardzo dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 14. tak długo tego szukałam.... a tu u Ciebie taki wspaniały tutorial!:) Dziękuję:)
  Pozdrawiam niebiesko:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Musze koniecznie sobie takie zrobić - może niekoniecznie z takim motwem.. ale i tak mi się wykonanie i wykończenie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja tez dziękuje za instrukcje robienia zakładek. Chce zrobić, a nie wiedziałam jak sie do tego zabrać, pewnie sama bym wymyśliła, a tak mam wyłożona” kawe na ławę „Dziękuje bardzo przydatny blog

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts