9 lipca 2010

ABC obliczenie rozmiaru haftu na tkaninie Aida

Potrzebne akcesoria:
- duże nożyczki - do cięcia tkaniny,
- ołówek spieralny (specjalistyczny lub zwykły miękki) - do zrobienia zarysu,
- metr.
Obliczenie rozmiaru potrzebnej tkaniny na haft.
Najpierw wybieram rozmiar tkaniny (np.: Aida nr 16 – 64 k./10cm) – na tej podstawie dobieram nr igły (26) i mogę orientacyjnie określić rozmiar planowanego haftu wg wielkości określonej we wzorze. Uwzględniam też zapas materiału z każdej strony po ok. 3-7 cm (w zależności od obrazka, nie mniej jednak niż 3 cm).
Dla mnie najszybszym sposobem obliczania wielkości wzoru jest 10 krzyżyków w cm. Oblicza się to tak:  
- 10 cm : ilość krzyżyków na cm 6,4 (np. Aida Zweigart 16) = 1,56
Przykład:
- Wzór:    137 k./ 186 k.
- Pion:      13,7 x 1,56 = 21,4 cm
- Poziom: 18,6 x 1,56 = 29 cm
Orientacyjna wielkość = 21,4 cm/ 29 cm
ŚCIĄGA (dla tkanin Aida Zweigart):
- Aida 14 - 10 k. = 1,85 cm
- Aida 16 - 10 k. = 1,56 cm
- Aida 18 - 10 k. = 1,43 cm
- Aida 20 - 10 k. = 1,25 cm
Powyższe wyliczenia można zastosować tylko do tkanin Aida, odchylenia w wyliczeniach są w pionie i poziomie bardzo niewielkie (milimetrowe). W tkaninach polskich różnice są bardzo duże i mogą wynieść nawet kilku centymetrów w zależności od wielkości obrazka (np.: tkanina rozmiar 46 k/10 cm – może mieć w pionie 42 krzyżyki, a w poziomie 46 - różnica ok. 4 krzyżyków). Korzystając więc z takich materiałów trzeba mieć to na uwadze. Najbardziej widoczne jest to przy okrągłych kształtach np.: zegary – wychodzą w kształcie jajka, twarze mogą być zbyt wydłużone lub rozlazłe itp.
Jeśli korzystam z większego kawałka tkaniny wycinam potrzebny dopiero po dokonaniu wyliczeń, żeby przez przypadek nie uciąć za mało. Przenoszę obliczenia na tkaninę zaczynając do dolnego rogu licząc po 5 cm od brzegów i zaznaczam ołówkiem – małą kreseczkę (poza polem haftu) i od tego punktu wzdłuż pionowej krawędzi obliczam krzyżyki wg graficznego wzoru, następnie wzdłuż poziomej. Tak postępuję z pozostałymi bokami, aż powstanie zarys pola przeznaczonego na haft (prostokąt, kwadrat), uwzględniam zapasu z każdej strony i wycinam. 
Na zdjęciu słabo to widać, ale to są bardzo delikatne ślady (zarys kwadratu), mają one mi ułatwić tylko zrobienie siatki:
Zapas poza polem haftu ma za zadanie ułatwienie naciągnięcie tkaniny na tamborek, jest konieczny przy oprawianiu oraz zabezpiecza przed uszkodzeniem (pruciem). W tkaninach Zweigart (Aida 14 i wyższe nr) w bardzo niewielkim stopniu prują się nitki, dlatego nie zabezpieczam jej w żaden dodatkowy sposób (nie obszywam, nie obklejam itp.).

5 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne informacje. Dziękuję :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się :) myślę, że w dalszej części ABC też trochę znajdzie się jeszcze pomocnych informacji

  OdpowiedzUsuń
 3. a co jesli chodzi o rodzaj takniny typu kanwa ??

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zdawałam sobie sprawy że mogą być takie rozbieżności w rozstawieniach krzyżyków w kanwach, ale otworzyłaś mi oczy i sprawdziłam kanwę na której pracuję i jest różnica, przy 60 x 60 krzyżykach 0,5 cm - będę ją musiała wykorzystywać do malutkich wzorów wtedy ta różnica nie jest taka widoczna.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts