2 lipca 2010

Rumunia – hafty i tkaniny


Na Bukowinie przed cerkwiami miejscowi artyści ludowi sprzedają swoje tkaniny i haftowane ubrania. Mogą być one ciekawą pamiątką z podróży. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wzory zmieniają się w zależności od miejsca. Dlatego jeśli coś się spodoba najlepiej kupić to od razu, tym bardziej, że ciężko się targuje i ceny są podobne.
- Haftowane ubrania – największy wybór wśród tunik i bluzek ale też haftowane kożuszki. Różnią się w zależności od miejsca wytworzenia: materiałem (bawełna, syntetyk), sposobem zdobienia (haftowane koralikami lub muliną) wzorem i rodzajem haftu (krzyżykowy, płaski). Cena rośnie wraz z ilością haftu na materiale (ok. 30-70 Euro).
- Tkaniny – to różnej wielkości kolorowe wełniane makatki, najczęściej z motywami kwiatowymi, tkaniny bawełniane do użytku codziennego (np.: fartuchy).
W regionie Maramuresz we wsi Sapanta znikają właściwie haftowane ubrania, pojawia się wełna w roli głównej w bardziej stonowanych kolorach i innych wzorach niż na Bukowinie, są to: makatki,  narzuty, bieżniki a nawet torebki.  Innego rodzaju są też   bawełniane obrusy, zdobione haftem i  szydełkiem. Podobały mi  się zwłaszcza obrusy i poszewki na poduszki z haftem wstążeczkowym.

Bukowina- przy Monastyrze Humor:
Bukowina - przy Monastyrze Voronet:

Maramuresz -  we wsi Sapanta:

2 komentarze:

  1. Piękne rzeczy.
    Są to, wg mnie oczywiście, prawdziwe pamiątki z podróży, na które warto wydawać pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  2. piękne i drogie Rumuni się cenią

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts