24 lipca 2010

ABC podkładka pod wzór graficzny haftu

Przy hafcie krzyżykowym obliczeniowym wzór dla własnej wygody powinien być w zasięgu wzroku.
Ja haftuję trzymając wzór na kolanach na specjalnie przygotowanej podkładce tekturowej.
Materiały potrzebne do zrobienia podkładki:
  • nożyczki,
  • nożyk do cięcia tektury,
  • taśma klejąca,
  • duże pudło do wycięcia dwóch tekturek o jednakowych wymiarach: minimum 42 cm/34 cm (najlepiej ok. 44/36 cm).
Najbardziej odpowiednia jest tektura z pudełka po laptopie (jest cienka i sztywna), ale może być też po innym dostatecznie dużym sprzęcie (można poprosić w sklepach o odłożenie).
Wycinam 2 takie same tektury w maksymalnie dużym rozmiarze - nożykiem do tektury. Składam razem i wyrównuję oba kartony do docelowego rozmiaru. Jeśli ktoś ma dostęp, to można skorzystać do przycięcia z gilotyny. Jak obie części są równe to składam je stronami z ew. napisami (konieczne są dwie warstwy, bo jedna szybko się przełamuje i niszczy). Następnie obklejam brzegi taśmą klejącą w celu połączenia i zabezpieczenia.
Podany rozmiar jest bardzo wygodny, ponieważ łatwo go można oprzeć na nogach lub oparciu np.: fotela. W poziomie mieszczą się 2 strony A4, a w pionie zostaje dodatkowy zapas u dołu -  4-6 cm, co przesuwa widoczność wzoru w górę. Podkładka mimo dwóch warstw jest lekka i poręczna.
Dodatkowo do zabezpieczenia i przymocowania wzoru używam:
  • 3 metalowych klipsów - 2,4 cm – do przymocowania,
  • teczki plastikowej przezroczystej (usztywniana A4) – do zabezpieczenia.
W teczce obcinam sklejony brzeg, delikatnie rozkładam (powstaje A3), trzeba uważać aby nie przełamać. Jeśli wychodzi poza tekturę przycinam odpowiednio. Tak przygotowana teczka będzie stanowiła zabezpieczenie wzoru przez zniszczeniem oraz zabezpieczenie robótki przed pobrudzeniem (farba drukarska).
Na tekturce układam wzór (jedna lub dwie strony obok siebie) przykrywam przygotowaną wcześniej teczką, spinam metalowymi klipsami (po jednym po bokach i na górze - najlepsze są o wielkości 2,4 cm). 
Metalowe klipsy występują w kilku rozmiarach i przydają mi się do różnych celów przy hafcie np. do spinania tkaniny na tamborku (malutkie). Można je kupować na sztuki lub w zestawach. Ja wypatrzyłam w kwadratowym przezroczystym pudełku (na zdjęciu) w pięciu wielkościach ok. 70 szt. - za 2 zł w Auchanie (luzem kosztują od 15-50 gr. za szt.). Klipsy przydają się także do spinania różnych dokumentów i opakowań (w kuchni) itp.
Gotowe podkładki:

1 komentarz:

  1. Bardzo dobry pomysł , ja do tego celu używam takiej podkładki z klipsem

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts