Wzory graficzne do haftu krzyżykowego są opracowywane najczęściej dla palety DMC i/lub Anchor. Jeśli więc korzysta się z tych nici, w większości przypadków nie powinna wystąpić konieczność stosowania zamienników.
Wyjątek stanowią wzory firmy Dimension, która produkuje i dołącza do swoich wzorów także mulinę oraz kiedy kolorystyka określona jest wg innych palet niedostępnych w Polsce (np.: MayFlower MF (Rosja), Gamma (Rosja), Dome (Chiny) itp.). Rzadko się zdarza aby w ww. przypadkach nie była wskazana paleta alternatywna w bardziej dostępnej mulinie.
Kłopot z doborem nici wystąpi też wtedy, gdy mimo korzystania z innych popularnych palet (Ariadna, Anchor, Madeira) nie będzie ona rozpisana przy danym wzorze.
W wyżej wskazanych przypadkach, jeśli nie mamy zamiaru kupować muliny zalecanej przez producenta, należy próbować dobrać mulinę na podstawie tabeli konwersji, interaktywnych programów i własnego wyczucia.
Ja zamienniki stosuję tylko w zakresie niedużych wzorów np.: motywów dziecięcych lub o kolorach mocnych, kontrastowych (zazwyczaj z DMC na Ariadnę). Mieszanie kolorów kilku producentów nie wpływa na wygląd niewielkich haftów.
Obrazy duże i skomplikowane najlepiej wykonać w mulinie wskazanej przez producenta wzoru i tych sama nie zmieniam. Należy też unikać mieszania kolorów różnych mulin. Nawet kolory popularne występujące w różnych paletach są inne (np.: czarny, odcienie bieli, brązy) co może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt (np.: w Ariadnie są nicie matowe, w DMC z połyskiem / występują inne gamy kolorystyczne, pasujące najlepiej względem własnych odcieni).
W sieci można znaleźć bardzo dużo stron, które mogą być pomocne. Należy mieć jednak na uwadze też to, że w związku z różnicami w jakości oraz ilości kolorów danego producenta (np.: DMC – 465 / Ariadna – 330), często wskazywane zamienniki znaczne odbiegają od oryginału - nie ma więc zamienników idealnych.
Nie traktuję też dostępnych zamienników jak wyznacznika, ale jako wskazówki. Często dobieram je sama, na podstawie kolorów widocznych we wzorze (zdjęcie). Nie jest to takie proste, ale z czasem nabiera się wprawy i to nawet wciąga.
Bardzo pomocne w doborze kolorów są „Karty kolorów” z próbkami nici poszczególnych producentów.
Trochę przykładowych stron z tabelami konwersji i interaktywnymi programami:
- Tabele:
Rucni prace: Ariadna, Anchor, DMC, Madeira, Puppets, Balerina.
- Interaktywny przelicznik:
Hafty Polskie: Ariadna, Anchor, DMC, Madeira.
- Interaktywny przelicznik:
Abakan: Ariadna, Anchor, DMC, Madeira.
- Tabela: producent firmy
Gamma: Anchor, DMC, Madeira, Gamma.
- Interaktywny przelicznik:
Cyberstitchers : Anchor, Bucilla, Dimensions, DMC, J&P Coats, Candamar, Sullivans.
- Tabele: DMC – MayFlower (MF) -
Riolis,
Swappons.
- Tabela:
Catty: DOME – DMC - Anchor.
- Tabele:
Laura-stitch: zbiór stron z przelicznikami różnych nici.
- Tabela:
Kresticov: DMC, Anchor, Madeira, MF, Gamma – w tym słowne oznaczenie kolorów w j. angielskim i rosyjskim.
- Tabela:
DMC-USA – kolory słownie w j. angielskim.