31 stycznia 2011

Valentine's Biscornu na tamborku

W czasie odpoczynku od "Gołębi", postanowiłam zrobić moje pierwsze biscornu. 
Bardzo spodobały mi się wzory: Barbara Ana Designs. Wybrałam  "Valentine's  Biscornu" bo wydawało mi się całkiem urocze. Nie  jestem jednak pewna czy nadal tak myślę, jakoś teraz podoba mi się mniej. Niemniej jest w trakcie roboty, a jaki będzie koniec to się zobaczy. 
Trochę się zapomniałam i z rozpędu haftuję na białej Aidzie (wg. wzoru tkanina powinna chyba być w  kolorze jasnym żółtym). Z tego też względu odwróciłam zalecany kolor biały na j.żółty. Z resztą kolorów też trochę pokombinowałam, bo mimo, że mam tych nici od groma, to jakimś trafem zawsze jakiegoś nr brakuje.  Skorzystałam więc z dwóch palet: DMC i Ariadny. Występuje tu też niestety mulina DMC Variations, a że nie miałam zamiaru jej dokupywać to wykorzystałam ściągę i zrobiłam melanż. Haftuję na Aidzie 14 - 2 nitkami więc ograniczyłam się jednak tylko do 2 kolorów, może jeszcze to jakoś poprzeplatam, zostawiłam to na koniec.
Na dzień dzisiejszy tak ten wzorek wygląda:
Ściąga  DMC Variations / kolory mulin w palecie DMC:

28 stycznia 2011

Wirtualna wycieczka po muzeach Podlasia


Wiem, wiem muzea są nudne, ale i tak zapraszam was na kolejną wirtualną wycieczkę. Zwłaszcza do Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie ekspozycja została przygotowana już z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań. Panorama trochę to przybliży i może zachęci was do wizyty w realu :). 
W chwili obecnej w skład Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wchodzi osiem placówek mieszczących się w obiektach zabytkowych:
-Ratusz w Białymstoku - siedziba główna
-Muzeum Historyczne
-Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
-Muzeum w Tykocinie
-Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
-Muzeum w Bielsku Podlaskim
-Białostockie Muzeum Wsi
-Muzeum Ikon w Supraślu

25 stycznia 2011

Jeszcze trochę o organizacji pracy przy hafcie

Właściwie chodzi mi o igły z muliną. Znalazłam zdjęcia na gallery.ru, na których widać różne podejście hafciarek w tym względzie. Poprzez wykorzystanie dostępnych gotowych akcesoriów do stworzenia całkiem oryginalnych sprzętów. 
Ja zostanę przy swojej metodzie (opisanej tu), ale może komuś spodoba się inne rozwiązanie.





22 stycznia 2011

Zakładka - serduszka w wazonie

Powoli robi mi się walentynkowo, o czym może świadczyć następny drobiazg :).
 Potrzebne materiały:
-wzór Michaela Powella - "Hearts in GlassVase Bookmark"
-tkanina Aida 16, 
-igła nr 26,
-mulina -wykorzystałam  Ariadnę,
-20 cm czerwonej koronki o sz. 4 cm, 
-wkładka plastikowa przezroczysta (wycięta z teczki).
Sposób wykonania:
Częściowo wykorzystałam metodę jaką zastosowałam przy Kubusiowych zakładkach opisanych tu , ale wprowadziłam jednak pewne zmiany. Góra zakładki zakończona jest trójkątem, a na tył koronką.
Tak w skrócie: 
-na górze i dole wzoru zostawiłam po 2,5 cm tkaniny,
-po bokach na tyle dużo, aby złożone do tyłu nachodziły na siebie około 3 krzyżykami.
-następnie założyłam 3krzyżyki do tyłu na górze zakładki (1),
-złożyłam w trójkąt (nie musi idealnie się łączyć) (2), nie zaginając maksymalnie boków,
-zakładam najpierw jeden bok i kształtuje "romb"(3),
-dopiero teraz nadaję ostateczny kształt (4), mając na uwadze prawą stronę wzoru (5),
-jak widać na obrazku (5), złożyłam tak trójkąt aby zgięcia były ok.2-3 krzyżyków od wyhaftowanego wzoru,
-już na tym etapie dopasowałam do szerokości  plastikową wkładkę, bo będzie ona bardzo pomocna przy zszywaniu (6), może być jeszcze dłuższa (ostateczne dopasowanie później),
-zszyłam fastrygą przez środek założone boki (7), następnie zabezpieczyłam jeszcze skosem, bo oceniłam że może się pruć,
-dopasowałam plastikową wkładkę  na dole do 2 rządków x od wzoru,
-zszyłam zakładkę jednym rządkiem krzyżyków - białą muliną, 
 - dopasowałam koronkę (przypięłam klipsami, aby się nie przesunęła), na górze nim złoży się trójkąt, trzeba zastosować zasadę jak przy tkaninie (1),
- muliną w tym samym kolorze i tępą igłą przyszyłam koronkę, (plastikowa wkładka zabezpiecza przed przejściem na prawą stronę) ale tylko na stronie lewej (8, 9), przechodząc pod tkaniną i zaczepiając muliną elementy koronki, dookoła całej zakładki oraz przez środek,
-na dole koronka kończy się przez rządkiem krzyżyków zrobionych białą muliną,
-przycięłam do pożądanej wielkości dół zakładki (nieregularnie), usunęłam nitki i aby był efekt połączenia dodałam w trzech miejscach czerwoną mulinę (10).
-gotowe.
Jak ktoś miałby wielką potrzebę posiadania wzoru to wrzucam na chomika.

19 stycznia 2011

Marzycielska poczta

Dziś w "Panoramie" był materiał o "Marzycielskiej pocztcie", zetknęłam się z tą inicjatywą pierwszy raz. Polega ona na pisaniu do chorych dzieci kartek z pozdrowieniami, życzeniami, słowami otuchy...
Podobają mi się właśnie takie projekty, które mają na celu podbudowanie psychiczne dzieci, jak właśnie ta  akcja i np.: "Kołderki za jeden uśmiech" z którymi jestem już związana ponad 2 lata. Dlatego chętnie przyłącze się też do akcji pisania kartek.
Kliknij w banerek, dowiedz się więcej o dzieciakach, czym się interesują i napisz kartkę, każda jest na wagę złota.
Marzycielska Poczta.
Na wskazanej stronie są do pobrania banerki propagujące akcję.
Mam nadzieję, że jeżeli nie znacie tej akcji to chętnie się przyłączycie i wyślecie choć jedną kartkę.

17 stycznia 2011

House accessory

Naszła mnie ochota na drobiazgi, dziś pierwszy z nich: mały domek. Może być igielnikiem, breloczkiem lub innego rodzaju dekoracją czy zabaweczką. Mały, więc i roboty z nim niewiele. 
Ostateczny rozmiar szer./dł.- 3 cm, wys. - 4 cm.
Potrzebne materiały:
-Aida 14 – całkiem niedużo,
-mulina,
-igła nr 26,
-wzór haftu,
-kulka silikonowa,
-nożyczki.
Sposób postępowania:
- wykonałam backstitchem kontur ścianek:
 - wyhaftowałam wybrany wzór:
 - wycięłam poszczególne elementy domku zostawiając po 3 krzyżyki zapasu od linii backsticha (ale lepiej więcej bo troszkę zaczęło mi się pruć przy zszywaniu):
 -zagięłam na linii backsticha, zszyłam najpierw ściany (zostawiając jedną), doszyłam podłogę, skończyłam ostatnią ściankę i przeszłam do dachu (sposób zszycia taki sam jak przy biscornu):
 - przed całkowitym zszyciem wypełniłam środek kulką silikonową.
 - gotowe.
Domek występuje w 4 wersjach. Wzór na moim chomiku (adres na pasku bocznym) zakładka: Haft krzyżykowy/Inne/Domki.

15 stycznia 2011

Moje wrażenia po obejrzeniu haftowanej „Bitwy pod Grunwaldem”


Z przyczyn niezależnych ode mnie nie zdążyłam na otwarcie. Jak dotarłam ok. godz. 11.30 osób oglądających było niewiele, ale ciągle przychodziły nowe.  
Do Białegostoku zawitało na otwarcie 6 osób „zamieszanych” w haftowanie. Panie odpowiadały na pytania zainteresowanych oglądających (w tym wielu panów) i sprzedawały gadżety związane z haftem: kalendarze, książeczki oraz zdjęcia (na pamiątkę zakupiłam kalendarz). Uzyskane środki chcą przeznaczyć na nowy projekt. Najprawdopodobniej będzie to „Hołd pruski” Matejki, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. 
Tak wygląda w oryginale:
Mimo, że wiedziałam jakiej wielkości jest haft, to na żywo robi wrażenie jego ogrom. Oczywiście jako już zaprawiona hafciarka interesowały mnie szczegóły techniczne. Jestem pełna podziwu dla osoby, która zszyła obraz, oczywiście widać po dokładnym przyjrzeniu się linie, ale bardzo zgrabnie jest to połączone i nie wpływa na odbiór całości. Ciekawa też byłam na jakiej kanwie haftowano i jak ostatecznie wyglądały stawiane krzyżyki. Udało mi się przyjrzeć z bliska (bo generalnie są barierki, co jest całkowicie zrozumiałe) więc zaspokoiłam swoją ciekawość.
Najlepiej dla mnie pod względem kolorystycznym wygląda scena centralna z Wielkim Mistrzem.
Oto kilka zbliżeń bo cały obraz wszyscy już znają:





12 stycznia 2011

Zamienniki: Dimension - DMC - Anchor

Cóż, nie mam w ostatnich dniach weny, tylko wyhaftowałam mini domek 3D, więc znowu o zamiennikach. 
Tym razem o mulinie Dimension, która występuje w gotowych zestawach firmy o tej samej nazwie. Nici nie można kupić w pasmanterii, ale podobno można uzupełnić brakujące kolory jak ktoś korzystał z oryginalnego zestawu, kontaktując się na stronie  colray-crafts/Dimension . Nie mam pojęcia, czy akurat z Polski też można ją zamówić i w jakiej jest cenie.
W każdym razie jak się ma wzór z wyszczególnieniem kolorów, można próbować dokonać konwersji.  Nie jest to proste,  ja nie widziałam nigdzie karty kolorów, która umożliwiłaby porównanie z inną muliną.
Na stronie Cyberstitchers/FlossChecklist jest czek lista, przy której są wypisane słownie kolory oraz jest kwadracik z kolorem (może to będzie pomocne), wygląda to tak:
 
oraz elektroniczny przelicznik Cyberstitchers/FlossConversion. Wskazany przelicznik pokrywa się z innymi dostępnymi w sieci, ale może jest wygodniejszy.
Dimension wskazuje zamienniki w stosunku do 223 kolorów, więc może ta lista jest najbardziej wiarygodna dla palety DMC i Anchor:
Haftowałam do tej pory tylko jeden wzór tej firmy, zamienniki w stosunku do zdjęcia gotowej pracy wyszły średnio. Obrazek pozwalał mi na to, więc pozmieniałam mulinę całkowicie wg własnego wyczucia. W związku jednak z niepewnym wynikiem zamiany, na razie unikam tych wzorów. W przyszłości pewnie się jeszcze skuszę, ale na takie gdzie można łatwo pokombinować z kolorem (np. metryczki).

10 stycznia 2011

Zabawa "Pokaż swoją choinkę"

Na blogu "Mój patchworkowy świat" Beata zorganizowała zabawę, w której do wygrania jest prezent niespodzianka.  Całe zamieszanie trwa do 31.01.2011 r. i polega na pokazaniu choinki, zwycięzca będzie wyłoniony drogą losowania.
Chętnie bym przygarnęła ten patchworkowy drobiazg - więc pokazuję swoją choinkę prosto z lasu.

8 stycznia 2011

Biblioteczka: „Wielka Księga Robótek Ręcznych” – praca zbiorowa


Wydanie: 2010 Warszawa / Oprawa: miękka usztywniona / Format: 220x280 mm. Ilość stron: 320 / Wydawnictwo: Świat Książki
Cena wydawcy: 58 zł.

Swoją księgę kupiłam za 46 zł w księgarni "Selkar" (link na pasku bocznym).
Obecnie w nowym katalogu "Świata Książki" (obowiązującym od 01.01.2011 do 28.02.2011 r.) jest promocja na tą pozycję - 35 zł (do wyczerpania nakładu). W wielu miastach są już sklepy stacjonarne tego wydawnictwa i tam można ją kupić nie będąc członkiem klubu.
Bardzo ładne i interesujące albumowe wydanie. Opisy bardzo dobrze zilustrowane zdjęciami, dużo ciekawych informacji. Świetna na prezent, ale ja zatrzymam ją sobie.
W książce znajdują się rozdziały poświęcone następującym technikom:
Robótki na drutach
 
 Szydełkowanie
 
 Haft
 
Patchwork i pikowanie
 
 
 Szycie
 
 
Jest też rozdział podsumowujący wszystkie techniki z propozycjami robótek, ale on jest najmniej ciekawy.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts