7 lipca 2011

ABC ściegi używane w hafcie krzyżykowym

Wbrew pozorom w hafcie krzyżykowym poza podstawowym ściegiem, czyli krzyżykiem używa się jeszcze innych. Opiszę w skrócie te, które sama wykorzystują najczęściej:

Opis zdjęcia:

1.Ścieg gobelinowy  (półkrzyżyk – 1/2).
Wykorzystywany zazwyczaj do nadania delikatniejszej linii, konkretnych elementów wzoru. Przyznam, że go nie lubię. Czasami go robię, ale częściej uzyskuję efekt delikatności zmniejszając liczbę nitek np.: haftuje podstawowe krzyżyki  2 niteczkami, elementy półkrzyżyka zastępuję krzyżykiem robionym 1 nitką.
2 (3,4).Ścieg krzyżykowy.
Podstawa haftu krzyżykowego, powstaje przez skrzyżowanie ze sobą dwóch półkrzyżyków. Niedopuszczalne jest krzyżowanie się nitek w inną stronę. Wszystkie krzyżyki muszą być zrobione identycznie.
3.Ścieg konturowy (otaczający czerwone krzyżyki dla kontrastu).
Nie wiem czy ten sposób konturu, którym robię linie ma jakąś nazwę, ale często go stosuję. Różni się dość znacznie w sposobie prowadzenia ściegu od backsticha, ale różnicę widać dopiero na lewej stronie robótki. Stosuję go na zahaftowanej części obrazka lub jako obramowanie.
4.Ścieg za igłą (backstich) (otaczający czerwone krzyżyki dla kontrastu).
Podstawowy ścieg używany do robienia konturu. Koniecznie trzeba go stosować przy biscornu, czy zakładkach -  kiedy wykorzystywany jest do połączenia dwóch kawałków tkaniny.
Na zdjęciu widać czym się różnią (na samym dole ścieg za igłą).
 5.Krzyżyk ¾.
Często występuje jako złagodzenie konturu haftowanego elementu. Ja haftuję go zachowując układ nici, taki jaki miałby pełny krzyżyk. Widać to na zdjęciu.
6.Oczko w kształcie kwadratu (16 ściegów)
7.Oczko w kształcie rombu (mogą być różne wersje).
8.Oczko algierskie (osiem ściegów).
6,7,8 –w oczkach bez względu na rodzaj, prowadzi się ściegi jak w zegarku, od zewnętrznej krawędzi promienia do środka oczka. Większe ściągnięcie uwidoczni środek.
 9.Wszywanie koralików.
Każdy koralik należy przyszywać oddzielnie robiąc pełny krzyżyk, zapobiegnie to przekręcaniu się koralika.
10-11. French knotch, czyli supełek francuski.
Pokazany w zależności od ilości użytej nitki, ilości skrętu i miejsca rozpoczęcia węzełka. Wiem, że to mało czytelny opis, ale supełki jak się je opanuje są naprawdę łatwe.
12. Petit.
Mały krzyżyk robiony w obrębie dużego. Rzadko spotykany, ale jeśli już to jako łagodzenie konturów i elementy w twarzy np.: oczy, usta.

9 komentarzy:

 1. Przydałoby się zacząć ćwiczyć petitki, frenchknoty i wszywanie koralików :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koralików jeszcze nie wszywałam, a o petit nawet nie słyszałam. Dziękuję i pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. Fachowa instrukcja i opis tego, co część z nas robi na wyczucie. o nazwach nie wspominając!

  OdpowiedzUsuń
 4. Profesjonalne to wszystko przedstawiłaś. Połowy z tego jeszcze nie robiłam, teraz mam podstawy i ściągaweczkę :) Dziękuję serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Chaga, teraz już zostaję tu na stałe, jako uczennica xxx. Koniecznie muszę się nauczyć :)
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam :). Od zawsze wzdycham nad wyhaftowanymi pracami i w końcu postanowiłam, że sama nauczę się haftować :). Szukałam właśnie czegoś takiego jak Twój kurs - jest świetny! Dzięki niemu dowiedziałam się wszystkich potrzebnych rzeczy no i wiem dokładnie czego szukać w pasmanterii :).
  Chciałabym tylko jeszcze zapytać co znaczą oznaczenia na gotowych do wyszywania wzorach? Tzn są tam w poszczególnych kwadracikach różne kółeczka, krzyżyki, literki, kreseczki - nie potrafię ich do końca rozszyfrować :).
  Dziś piszę jako Anonim, ale już niedługo mam nadzieję, stworzę własnego bloga, na którym będę mogła się pochwalić swoimi pracami, a to wszystko dzięki Tobie Chaga :D. Jak tylko opanuję te wszystkie ściegi na pewno wezmę udział w jakiejś akcji "Za jeden uśmiech" ;).
  Pozdrawiam, Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za miłe słowa.
  Klaudio znaczki graficzne oznaczają kolory jakich masz użyć w hafcie. Przy wzorze zawsze jest legenda (jak na mapach :)), w której wskazana jest zalecana mulina i inne informacje np.: ilość nitek, rodzaj ściegu itd.

  OdpowiedzUsuń
 8. O jaaak się cieszę, że znalazłam ten artykuł :) szukałam jak zrobić krzyżyk 3/4, a u Ciebie znalazłam wszystko, co tylko może przydać się podczas haftowania. Bardzo dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy i pomocny post, też używam wiele z nich tylko mam problem z supełkami, muszę ich popróbować :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

recent posts